V súčasnosti máte na výber z viacerých možností. Môžete si zaobstarať kefku manuálnu, sonickú alebo kefku s rotujúcou hlavicou. Najpoužívanejšia je manuálna zubná kefka, ktorá pri správnej technike čistenia je aj najúčinnejšia. Načo sa teda zamerať pri jej výbere?
Prvým kritériom je aby zubná kefka „pasovala do ruky“, to znamená aby jej rukoväť bola vhodne tvarovaná a je jedno či je celá plastová alebo v kombinácii s gumovými drážkami.
Druhým kritériom sú štetiny. Vhodné sú rovno zastrihnuté štetiny. Pri ich počte sa radíme pravidlom, čím viac, tým lepšie. Účinná kefka má mať od 5 tisíc štetín vyššie. Mali by sa nachádzať v trsoch, ktoré sú od seba vzdialené niekoľko milimetrov. Je to z toho dôvodu aby sa medzi štetinami neusádzali nečistoty a bolo zaistené dostatočné samočistenie kefky.
Ďalším kritériom je aj tvrdosť zubnej kefky. Vhodnejšia je mäkká kefka hoci možno máte pocit, že tvrdšia Vám vyčistí zuby lepšie. Opak je pravdou. Mäkšia zubná kefka je šetrnejšia k ďasnám aj zubom. Kombinácia tvrdej kefky a nesprávnej techniky môže spôsobiť radu problémov, ako sú recessy (ústup ďasna od krčku zuba) alebo klinové defekty.
V neposlednom rade je dôležitá aj veľkosť hlavičky. S menšou hlavičkou sa viete lepšie dostať do problémových miest ako sú oblasti stoličiek. Najúčinnejšou kefkou v týchto miestach je jednozväzková zubná (single) kefka.
Ďalším typom zubnej kefky, ktorá by mala byť súčasťou každodenného čistenia je „medzizubka“. Medzizubná kefka môže mať tvar kónicky alebo cylindrický. Na trhu sú rôzne veľkosti, ktoré sú vyjadrené veľkosťou v milimetroch a sú farebne označené. Farebná škála sa môže meniť v závislosti od značky a výrobcu.
Nezabudnite, že kefky treba pravidelne meniť. Ideálne každé tri mesiace. Ak ste prekonali chorobu (chrípka, prechladnutie, angína) zvážte výmenu kefky ihneď.